väikesed asjad26. juuli

väikesed asjad
26. juulikevadel gruusias kaetud kobuleti kannab uhkusega kummituskuurorti tiitlit, maarjamaise rummu karjääriga on lood hoopis tagurpidi: tuli veeuputus ja hukk, aga vrakk ei mandunud, vaid vilistas viletsusele ja meelitab tänaseni uppunud traktori ähmase virvendusega kohale rannatäie rahvast.
 
pudelid-purgid kesvamärjukest käes, kiikasime alla vee, liiva ja õhu puutepunkti, kus naised, nabad paljad, päikest võtsid, järeltulijad kõrval kilkamas; ja süstad kaldalt kaugusesse sööstsid, päästevestides poisikesed peal. julgemad mehepojad pidasid müüridel, mille peal punasega hoiatus “varisemisoht”, mõttepausi. lea oli kaasa küpsetanud kaerapannkooke, minul leidus kotis kimp värsket porgandit ja hallitusest sinist juustu, triin lõikas juubelduste saatel lahti tüki bried. päike paitas kuumade kiirtega ja nii me seal istusime.

rummu karjäär
26. juulipikker, pladin ja pagemineloosalu järv, 20. juuli

pikker, pladin ja pagemine
loosalu järv, 20. juulipühapäeval tabas meid ilge vihm. kükitasime loosalu järve veerel puuplankudest platvormil ja lürpisime kiirkaerahelvestest leotatud putru. tilgutasime rabaveetee sisse rummi. märg ja kõle, kõige koledam kombinatsioon. kükitasin turbasamblal ja viha kogunes, kuni ei andnud enam mahti. kütsin nõndaviisi end seest soojaks. jätkasime retke. jaa jaa, on tore see, et on jälle pühapäev!loosalu, 20. juuli

pühapäeval tabas meid ilge vihm. kükitasime loosalu järve veerel puuplankudest platvormil ja lürpisime kiirkaerahelvestest leotatud putru. tilgutasime rabaveetee sisse rummi. märg ja kõle, kõige koledam kombinatsioon. 
kükitasin turbasamblal ja viha kogunes, kuni ei andnud enam mahti. kütsin nõndaviisi end seest soojaks. jätkasime retke. 

jaa jaa, on tore see, et on jälle pühapäev!
loosalu, 20. juulitekkelt reliktne veekogu. kaldad on järsud ja turbased, alludes kergesti murrutusele. taimestik puudub. kaladest domineerib ahven, vähem on hauge. loosalu järv19.juuli

tekkelt reliktne veekogu. kaldad on järsud ja turbased, alludes kergesti murrutusele. taimestik puudub. kaladest domineerib ahven, vähem on hauge. 

loosalu järv
19.juuli“Madal- ja siirdesoode veekogudega võrreldes on kaltsium- ja magneesiumioonide kontsentratsioon rabavees väga madal. Vähene soolasisaldus on põhjuseks, miks rabavesi ei kustuta hästi janu, küll aga sobib pesemiseks; vee veidi mõrkjas maitse ja pruunikas värvus on tingitud suurest orgaaniliste ainete sisaldusest.”loosalu lõkkekoht19. juuli

Madal- ja siirdesoode veekogudega võrreldes on kaltsium- ja magneesiumioonide kontsentratsioon rabavees väga madal. Vähene soolasisaldus on põhjuseks, miks rabavesi ei kustuta hästi janu, küll aga sobib pesemiseks; vee veidi mõrkjas maitse ja pruunikas värvus on tingitud suurest orgaaniliste ainete sisaldusest.”

loosalu lõkkekoht
19. juulimiesten vuoroaela järv, 18. juuli

miesten vuoro
aela järv, 18. juuliveekanistri väljakutseardu külakeskus, 17. juuli

veekanistri väljakutse
ardu külakeskus, 17. juulitsivilisatsiooni hällardu, 17. juuli

tsivilisatsiooni häll
ardu, 17. juulimetsjeesus vangutab peadraba, 16. juuli

metsjeesus vangutab pead
raba, 16. juulipõhjakonna kõlekülm peidupaikkakerdaja rabaveer, 16. juuli

põhjakonna kõlekülm peidupaik
kakerdaja rabaveer, 16. juuliesimene metsjeesusretk, 15. juuli

esimene metsjeesus
retk, 15. juuliläsna20. mai

läsna
20. maisiin oli metsatukk, aga suve lõpus raiuti temast tükk maha. ta oli siin juba enne meid, ammu, sest kui oja talus aastal 1999 omanikud (ja talu nimigi) vahetusid, olid eesrindlikumad männid oma ladvad neljakümne meetri kõrgusele kasvatada jõudnud; aga ei halastatud augustis 2012 ei neile ega nende nirumatele sõpradele. auk, mille raie tekitas, riivab hiiglastega harjunu silma juba kaugelt, ligidalt on näha masinate tallamisest kärbunud mustikataimi ja murdunud kasevõrseid, mis lompide põhjas kurvalt lainetavad. sõnajalgadele paistab aga selline uus kõle kord meeldivat, nad rohetavad ja rullivad oma lehekesi päikese poole.—-ma tahtsin meeleheitlikult tallinnasse tagasi, vangistus nelja seina vahel oli kurnav—- aga seda oli ka kõik muu. kõndisin pool kilomeetrit kodumetsa kollasuses ja väsisin hirmsalt; alles järgmisel kolmapäeval anti mulle linnaluba ning vanemate valvsate silmade alt pääsenult hiilisin uue reede hommikul hingeldades akadeemiasse. reede: esimesed jalutuskäigudläsna, 12. oktoober

siin oli metsatukk, aga suve lõpus raiuti temast tükk maha. ta oli siin juba enne meid, ammu, sest kui oja talus aastal 1999 omanikud (ja talu nimigi) vahetusid, olid eesrindlikumad männid oma ladvad neljakümne meetri kõrgusele kasvatada jõudnud; aga ei halastatud augustis 2012 ei neile ega nende nirumatele sõpradele. auk, mille raie tekitas, riivab hiiglastega harjunu silma juba kaugelt, ligidalt on näha masinate tallamisest kärbunud mustikataimi ja murdunud kasevõrseid, mis lompide põhjas kurvalt lainetavad. sõnajalgadele paistab aga selline uus kõle kord meeldivat, nad rohetavad ja rullivad oma lehekesi päikese poole.
—-

ma tahtsin meeleheitlikult tallinnasse tagasi, vangistus nelja seina vahel oli kurnav—- aga seda oli ka kõik muu. kõndisin pool kilomeetrit kodumetsa kollasuses ja väsisin hirmsalt; alles järgmisel kolmapäeval anti mulle linnaluba ning vanemate valvsate silmade alt pääsenult hiilisin uue reede hommikul hingeldades akadeemiasse. 

reede: esimesed jalutuskäigud
läsna, 12. oktoobersillerdusedriia, 5. oktoober

sillerdused
riia, 5. oktoober